Owczarek Niemiecki Długowłosy - Hodowla Wrocław

Owczarek Niemiecki

Jak dbać o Owczarka niemieckiego?

Pielęgnacja i rozwój szczeniaka


Jak dbać o Owczarka niemieckiego?

W przypadku pielęgnacji Owczarka niemieckiego długowłosego (podobnie jak w wypadku Golden retrievera) ważne jest szczególnie, abyśmy zadbali o jego okrywę włosową, oczy, uszy, uzębienie i psie łapy.
 • Pielęgnowanie sierści Owczarka niemieckiego nie tylko oczyszcza jego skórę z kurzu, brudu czy wypadającej sierści, ale także pobudza krążenie krwi, co wpływa korzystnie na cały jego organizm. Ważne jest, aby rozpocząć szczotkowanie psa w przeciwnym kierunku ułożeniu włosa, ku uzyskaniu lepszego efektu i dokładniejszemu wyczesaniu sierści i skróceniu linienia; kończymy czesząc już zgodnie z jej układem. W okresie linienia psa, trwający od 4-6 tygodni, który przypada na okres wiosny i jesieni, musimy poświęcić więcej uwagi naszemu czworonogowi.
 • Pielęgnacja oczu. W wypadku podrażnienia lub łzawienia oczu psa możemy przemyć je wodą destylowaną lub roztworem kwasu bornego. Wszelkie wydzieliny bądź ropienia oczu są oznaką choroby i koniecznie musimy zasięgnąć porady specjalisty.
 • Pielęgnacja uszu. Wewnętrzna strona ucha Owczarka niemieckiego powinna być jasnoróżowego koloru i nie posiadać zbyt dużej ilości woszczyny w swoim wnętrzu. W tym celu należy kontrolować stan uszu i w razie potrzeby przecierać delikatnie wnętrze małżowiny usznej Owczarka suchą watą bądź nasączoną specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu. Potrząsanie głową, nieustanne drapanie się w okolicy uszu, zaczerwienione, opuchnięcie i ból mogą być objawem zapalenia bądź podrażnienia nabłonka kanału słuchowego. Konieczne w takim wypadku jest udanie się z naszym psem do weterynarza.
 • Uzębienie. W okresie rozwoju zębów stałych szczeniaczka nie należy dopuścić do szarpania lub ciągnięcia czegokolwiek przez naszego pupila; zbyt duży nacisk i przeciążenie może spowodować przesuniecie się jeszcze niepewnie ustawionych zębów. W następnych miesiącach narastającym problemem dla Owczarka niemieckiego może się okazać tworzenie kamienia nazębnego, który z kolei jest przyczyną przykrego zapachu z pyska. Podanie psu specjalnych kości, ciasteczek; żucie których automatycznie spowoduje zdzieranie się osadzającego się kamienia, może być metodą na zapobieganie owemu problemowi. Jeśli jednak mimo ogromnych starań kamień się u psa pojawi, możemy udać się z naszym pupilem do weterynarza, bądź też usunąć kamień nazębny samodzielnie, dzięki dostępnym obecnie, w szerokiej gamie, preparatom w sklepach zoologicznych przeznaczonych do tego celu.
 • Pielęgnacja łap. W wypadku Owczarka niemieckiego pielęgnacja łap wiąże się z dopilnowaniem odpowiedniej długości pazurów, zwłaszcza u psów, u których nie występuje to samoistnie, poprzez zdzieranie je na twardej powierzchni. Ponieważ pazury u psów są unerwione i ukrwione zabieg wykonujemy ostrożnie, używając do tego specjalnych nożyczek z ogranicznikiem. Warto także sprawdzić stan poduszek naszego psiaka i przestrzeni między palcami.

 • Obowiązkowym zabiegiem higienicznym oraz niezbędnym czynnikiem w pielęgnacji Owczarka niemieckiego jest dopilnowanie terminów wszystkich szczepień i zastosowanie preparatów odrobaczających.

  Pielęgnacja i rozwój szczeniaka.

  Odpowiednia pielęgnacja i znajomość potrzeb młodego Owczarka niemieckiego jest sprawą ze wszech miar istotną, zwłaszcza w początkowych tygodniach i miesiącach życia szczeniaka, gdyż wszelkie niedociągnięcia odbiją się potężną falą nieprawidłowości w kondycji fizycznej, zdrowiu i wyglądzie naszego malucha.

  • Żywienie

  Prawidłowe żywienie psa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju młodego, psiego organizmu. Szczenięta i młode, rosnące psy wymagają bardzo intensywnej, wysoko - wartościowej diety. Niezbędne jest dostarczenie Owczarkowi niemieckiemu dużej ilości białka (mięso i nabiał); uzupełnianie wszechstronnej, wysokojakościowej karmy preparatami mineralnymi (zwłaszcza wapniowymi) a także witaminami (A, D3, E, B1, B2, B6, B12) i mikroelementami. Zaniedbanie Owczarka niemieckiego pod względem odpowiedniej i dobrze zbilansowanej karmy, może nieść za sobą katastrofalne skutki i ryzyko schorzeń kostnych. Jest to bardzo ważne z uwagi na szybki przyrost masy Owczarka niemieckiego, który dla półrocznego szczeniaka wynosi 1kg tygodniowo, a u samców jest on jeszcze intensywniejszy.
  Częstotliwość karmienia:

  • szczeniak do 4 miesiąca – 4 razy dziennie
  • szczeniak do 8 miesiąca – 3 razy dziennie
  • pies powyżej 8 miesiąca – 2 razy dziennie
  Ustalenie ilości karmy zależeć będzie od szeregu czynników, między innymi od płci, ilości ruchu, wieku psa, pory roku oraz cech indywidualnych Owczarka niemieckiego. Ważne jest, aby zadbać o stałą porę żywienia w ciągu dnia i nie dopuszczać do zbyt intensywnego spaceru zaraz po posiłku.

  • Spacery

  Właściciel Owczarka niemieckiego musi pamiętać, że choć pierwsze spacery są dla młodego psa bardzo interesujące, to mogą także wiązać się dla niego z ogromnym stresem. Szczenię, które dopiero poznaje świat; styka się z mnóstwem nieznanych mu zjawisk po raz pierwszy w życiu; potrzebuje czasu, aby się oswoić. Dodatkowo, wszelkie niemiłe doświadczenia, jakich dozna jako szczeniak mogą pozostawić trwały ślad w jego psychice. Oczywiście i w tej kwestii trzeba zachować równowagę. Nie izolujmy Owczarka od ludzi, innych psów czy hałasu ulicznego – im więcej bodźców pozna i zaakceptuje, tym szybciej nabierze śmiałości i stanie się w przyszłości pewnym, stabilnym i zrównoważonym psem.
  Owczarek niemiecki jest psem o żywym temperamencie i koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednia, dzienną dawkę ruchu. Oczywiście nie możemy dopuścić, zwłaszcza w początkowych miesiącach życia Owczarka niemieckiego, do przeforsowania naszego malucha, obciążenia jego stawów, poprzez zbyt długie i intensywne spacery czy chodzenia po schodach. Nasz pies będzie szczęśliwy, jeżeli podczas spaceru zapewnimy mu swoje zaangażowanie i ścisły kontakt, wykorzystując spacer także do tresury i wspólnej zabawy.

  • Zaaklimatyzowanie się w nowym domu

  Pierwsze chwile pobytu naszego małego psiaka w domu wiążą się bez wątpienia z dużym stresem dla niego; piesek zmienia całe swoje dotychczasowe otoczenie, traci kontakt z matką i swoim rodzeństwem. To w jakim tempie nasz pies zaaklimatyzuje się w nowym środowisku, zależy głównie od nas. Dlatego powinniśmy starać się jak najwięcej czasu poświęcać naszemu nowemu domownikowi, aby już od pierwszych chwil nawiązać z nim kontakt i ułatwić proces adaptacji. W pierwszych godzinach pobytu Owczarka niemieckiego w naszym domu, powinniśmy pozwolić mu swobodnie zwiedzić mieszkanie, zapoznać się z nowymi domownikami, którzy będą teraz tworzyć jego nowe „stado”. Gdy maluch będzie już obeznany z nowym otoczeniem, powinniśmy go nakarmić. Jest to bardzo ważny element w adaptacji psa w nowym środowisku. Pozwólmy mu także odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń. Może się niestety zdarzyć, że przez kilka pierwszych dni, mały Owczarek będzie smutny, osowiały, nie będzie miał apetytu. Taki stan, jeśli nie trwa zbyt tdługo, nie jest powodem do obaw. Pierwsza noc Owczarka niemieckiego w nowym domu będzie dla niego także trudnym przeżyciem. Dlatego warto pozwolić szczenięciu spędzić pierwszą noc w pobliżu właścicieli. Starajmy się także od pierwszych dni wymawiać, w pełnym brzmieniu, imię naszego malucha. Konsekwencja i dyscyplina, zastosowana od pierwszego momentu przybycia Owczarka niemieckiego do naszego domu, ułatwi nam bez wątpienia wychowanie i ułożenie go w przyszłości na mądrego i posłusznego psa.
  Prawa do zdjęć i treści zastrzeżone dla psiahodowla.com