Owczarek Niemiecki Długowłosy , Golden Retriever - Hodowla Wrocław

Golden Retriever

Jak dbać o Golden Retrievera?

Pielęgnacja i rozwój szczeniaka


Jak dbać o Golden Retrievera?

O Golden Retrievera (także o Owczarka niemieckiego długowłosego) powinniśmy zadbać już od wczesnego szczenięctwa, zwracając baczną uwagę szczególnie na jego sierść i uszy, a także oczy, stan uzębienia i psie łapy. Najlepiej codziennie poświęcić parę minut na rutynową kontrolę stanu naszego czworonoga.
 • Pielęgnowanie sierści Golden retrievera, podobnie jak wypadku Owczarka niemieckiego, wpłynie korzystnie na jego organizm i pobudzi krążenie krwi, jak również oczyści z wszelkich zanieczyszczeń czy brudu. Dobrze jest także sprawdzić, przy okazji wykonywanej czynności, czy w sierści naszego pupila nie ma pasożytów, a na skórze podrażnień. Częste, dokładne szczotkowanie psa jest niezbędne do zachowania gęstej, pięknej i lśniącej szaty. Sprawimy niewymowną przyjemność naszemu psu, jeśli przystąpimy także do masażu skóry, przy pomocy miękkiej gumowej szczotki. Tego typu masaż, wykonywany w różnych kierunkach, stymuluje produkcję naturalnych substancji oleistych i natłuszczających, co bez wątpienia dodatnio wpłynie na zdrowy wygląd Golden retrivera.
 • Pielęgnacja uszu. Uszy Golden retrievera, ze względu na swoją budowę, są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju schorzenia i stany zapalne. Dlatego dość często powinniśmy sprawdzać czy w ich wnętrzu nie znajduje się za dużo włoszczyny, zwracając także uwagę na zapach i barwę ucha psa. W razie potrzeby należy przecierać ostrożnie wnętrze małżowiny usznej suchą watą bądź nasączoną specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu.
 • Pielęgnacja oczu. Okolice oczu Golden retrievera powinniśmy przemywać codziennie zwitkiem waty nasączonej w lekko słonej wodzie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek wydzieliny bądź ropienia oczu, zaczerwienienie lub też zmętnienie, koniecznie musimy udać się z naszym psem do specjalisty.
 • Uzębienie. Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji każdego psa, w tym także Golden retrievera jest właściwa troska o zachowanie higieny psich zębów. Specjalne gryzaki, kości czy ciasteczka mogą zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, powodując zdzieranie się osadu. Nie będzie także przesadą jeśli raz w tygodniu zadbamy o umycie naszemu pupilowi zębów, specjalnie przeznaczoną do tego celu pastą i miękką szczoteczką, pamiętając o delikatnym masowaniu dziąseł Golden retrievera. Jeżeli kamień nazębny mimo wszystko u psa się pojawi, możemy usunąć go samodzielnie, korzystając z szerokiej oferty preparatów, dostępnych w sklepach zoologicznych, bądź też udać się w tym celu do specjalisty.
 • Pielęgnacja łap. W wypadku Golden retrievera pielęgnacja łap dotyczy głównie dopilnowania odpowiedniej długości pazurów, które jeśli nie zdzierają się samoistnie na twardej powierzchni, trzeba ostrożnie obcinać, uważając, aby nie uszkodzić rdzenia. W przestrzeniach między poduszkami łap u psa może zalegać zaschnięte błoto bądź inne zanieczyszczenia, dlatego powinniśmy w takim przypadku troskliwie i staranie umyć, a następnie dokładnie wysuszyć Goldenowi łapy, a w razie konieczności delikatnie przystrzyc zbyt długie włosy między palcami.

 • Obowiązkowym zabiegiem higienicznym oraz niezbędnym czynnikiem w pielęgnacji Golden retrievera jest dopilnowanie terminów wszystkich szczepień i zastosowanie preparatów odrobaczających.

  Pielęgnacja i rozwój szczeniaka

  Odpowiednia pielęgnacja i znajomość potrzeb rosnącego Golden retrievera jest sprawą niezmiernie istotną, zwłaszcza w początkowych tygodniach i miesiącach życia szczeniaka, gdyż wszelkie niedociągnięcia odbiją się potężną falą nieprawidłowości w kondycji fizycznej i psychicznej a także w zdrowiu i wyglądzie naszego malucha.

  • Żywienie

  Prawidłowe żywienie Golden retrievera ma ogromne znaczenie dla psiego organizmu we wszystkich etapach jego wzrostu. O niektóre z nich musimy zadbać szczególnie. W początkowej fazie rozwoju Golden retrievera wymaga on bardzo intensywnej, wysoko - wartościowej diety. Dopasowanie odpowiednio zbilansowanej, gotowej psiej karmy do wieku i potrzeb Golden retrievera może okazać się właściwym rozwiązaniem, ponieważ samodzielne przygotowywanie posiłków nie zawsze da gwarancję dostarczenia młodemu Golden retrieverowi wszystkich potrzebnych składników witaminowych. Bez względu na to jaki sposób żywienia obierzemy, należy pamiętać o zapewnieniu psu niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów, zapewniających psu dobrą kondycję i zdrowy wygląd. W pokarmie Golden retrievera muszą znajdować się spore ilości białka, którego źródłem będą na pewno mięso, ryby i nabiał. Ważnym elementem w diecie psa jest podanie dużej ilości wapnia i fosforu, zwłaszcza w początkowych fazach szybkiego rozwoju szczenięcia. Wszechstronna, wysokojakościowa karma powinna być uzupełniona preparatami mineralnymi a także witaminami, takimi jak: A, D3, E, B1, B2, B6, B12. Golden retriever ma skłonności do łakomstwa, i również ten fakt musimy wziąć pod uwagę karmiąc naszego pupila. Zaniedbanie Golden retrievera pod względem odpowiedniej i pożywnej karmy, jak i również jego przekarmienie może nieść za sobą katastrofalne skutki i ryzyko schorzeń kostnych.
  Częstotliwość karmienia:

  • szczeniak do 4 miesiąca – 4 razy dziennie
  • szczeniak do 8 miesiąca – 3 razy dziennie
  • pies powyżej 8 miesiąca – 2 razy dziennie
  Ustalenie ilości karmy zależeć będzie od szeregu czynników, między innymi od płci, ilości ruchu, wieku psa, pory roku oraz cech indywidualnych Golden retrievera. Powinniśmy pamiętać, że nasz szczeniak powinien pozostać raczej szczupły, ze względu na szybki rozwój i przyrost masy ciała. Nadwaga szczególnie w wieku szczenięcym może okazać się niebezpieczna i niepotrzebnie obciążyć stawy biodrowe psa. Zadbajmy o stały dostęp do świeżej wody, która jest istotnym składnikiem w przemianie materii u naszego psa oraz o stałą porę żywienia w ciągu dnia.

  • Kąpiele

  Nie ma uniwersalnej i twardej zasady co do częstotliwości kąpieli psa. Generalnie kąpiemy psa, jeśli wymaga tego stan jego sierści. Nie należy przesadzać w tej kwestii, ponieważ zbyt częsta kąpiel wcale nie działa na psa korzystnie. Może ona „zmywać” jego strukturę ochroną, stworzoną przez gruczoły skórne, produkujące warstwę tłuszczu, która pełni funkcję izolacyjną i ochronną przed pasożytami i wysuszeniem skóry. W przypadku Golden retrieverów, które wprost uwielbiają tzw. „kąpiele błotne” w trakcie spaceru, możemy jedynie opłukać naszego psa po powrocie do domu ciepłą wodą, bez użycia żadnego środka myjącego. W ten sposób nie zniszczymy jego naturalnej powłoki, a sierść nadal pozostanie czysta.

  • Pierwsza kąpiel

  Z pierwszą kąpielą powinniśmy poczekać, aż nasz piesek zakończy cały cykl szczepień. Dbając o jego bezpieczeństwo; zwłaszcza w okresie kiedy jako maluch jest podatny na infekcje i przeziębienia, musimy pamiętać o kilku sprawach. Kąpiemy psa w ciepłej wodzie, używając do tego odpowiednio dobranego szamponu (w sklepach zoologicznych można dopasować taki produkt adekwatny do wieku psa). Powinniśmy zadbać o komfort, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo naszego Goldena podczas kąpieli, gdyż pierwszy taki zabieg może okazać się dla niego nieco stresujący. Rozłóżmy matę antypoślizgową, aby naszemu psu nie ślizgały się łapki. Możemy także wmasować w skórę i w sierść odpowiednią odżywkę, czym pobudzimy jego krążenie. Pamiętajmy, że w dużej mierze od pierwszej kąpieli zależy czy naszemu psiakowi będzie się kojarzyła ona z czymś przyjemnym czy raczej z przykrą koniecznością. Przy spłukiwaniu psa uważamy, aby nie nalała się woda do uszu, oczu lub nosa Golden retrievera. Po kąpieli dokładnie musimy wysuszyć psa. Pies po kąpieli nie powinien wychodzić na spacer przez kilka godzin.

  Prawa do zdjęć i treści zastrzeżone dla psiahodowla.com