Owczarek Niemiecki Długowłosy - Hodowla Wrocław

Historia Rasy

owczarek niemiecki długowłosy

Charakter i zachowanie

Wygląd i umaszczenie


Historia Rasy

W historii rasy Owczarka niemieckiego nie sposób pominąć
głównej roli jaką odegrali Max Emil Friedrich von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem Arturem Meyerem. W 1899 roku utworzyli Verein für Deutsche Schäferhunde (Klub Owczarka Niemieckiego), zwane SV (Schäferhundverein), stając się w ten sposób twórcami tej rasy. Friedrich nabył nieruchomość w pobliżu Grafrath w 1890 roku, gdzie zaczął stawiać pierwsze kroki jako hodowca psów. W Veterinary College w Berlinie zdobył cenną wiedzę o biologii, anatomii i nauce, które wykorzystywał potem do psiej hodowli. Na jednej z wystaw hodowlanych w Karlsruhe, na którą pojechał razem z Arturem Meyerem, nabył psa, który był efektem działalności hodowlanej związku Phylax (związek działający na terenie środkowych i północnych Niemiec w latach 1891-1894, którego celem było popieranie hodowli psów użytkowych. Mimo że związek ten istniał tak krótko okazał się bardzo użyteczny; zwrócił uwagę na wartość hodowlaną tkwiącą w psach pasterskich). Pies, którego nabył Friedrich, nazywał się Hektor Linksrhein, potem jednak hodowca nadał mu nowe imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej Owczarków niemieckich. Oczywiście Friedrich czuwał nad zachowaniem doskonałej linii, dbał o selekcję szczeniąt pod kątem cech pożądanych i typowych dla psów służbowych. To on wprowadził Owczarka niemieckiego do nowych rodzajów prac, m.in. do czynności ratowniczych, obowiązków wartowniczych i jako osobiste psy obronne, mając na celu zwiększenie normalizacji i funkcjonalności psa na terenie całych Niemiec. Jednak, od roku 1918 w wyniku chowu krewniaczego, hodowla zaczynała przybierać zły kierunek; uzyskania wysokiego psa, o stromym kątowaniu. Ostatecznie jednak, dzięki działaniom Friedricha, na wystawie we Frankfurcie nad Menem w 1925 roku wygrał pies o imieniu Klodo von Boxberg, o cechach jakie obrali założyciele tej rasy. Dzięki niemu i jego potomkom powrócono do wzorca, uwielbianego po dziś dzień przez miliony ludzi na 5 kontynentach świata.

Charakter i zachowanie

owczarek niemiecki długowłosy Owczarek niemiecki to od lat znana rasa na całym świecie. Swoją popularność Owczarki zawdzięczają nie tylko urokliwym, przyjemnym wyglądem, ale także niezwykłą siła charakteru, wiernością, inteligencją i zdolnością do szybkiego uczenia się. Na szczególne zainteresowanie zasługuje fakt, że bardzo rzadko spotykane Owczarki niemieckie o umaszczeniu całym czarnym, cechują się niezwykłą inteligencją daleko przewyższającą osobniki innych ras, a nawet przedstawicieli tej samej rasy. Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to osobna rasa, ale jedynie rzadki rodzaj umaszczenia. Owczarki niemieckie wykorzystywane są nie tylko w domu jako psy obronne czy pupile rodziny, ale także w policji, w wojsku, straży granicznej. Bez względu na to jaką rolę przyjdzie im pełnić zawsze będą kochającymi, lojalnymi, odważnymi towarzyszami, nieustępliwie stającymi w obronie swojego pana. Bardzo ważne jest, zwłaszcza w przypadku Owczarków niemieckich, aby psy nie pozostawały w izolacji, potrzebują ciągłego kontaktu z członkami rodziny. Agresja, histeryczność czy też nadmierna bojaźliwość tych psów to przede wszystkim błędy w tresurze i socjalizacji. Natomiast odpowiednio wyszkolony Owczarek niemiecki, szczęśliwy i stabilny emocjonalnie, przyniesie nam bez wątpienia ogromną dawkę radości i zadowolenia.

Wygląd i umaszczenie

Owczarek niemiecki długowłosy (także krótkowłosy) według klasyfikacji FCI należy do sekcji psów pasterskich, zaganiających i służbowych. Co ciekawe odmiana długowłosa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną stosunkowo nie dawno, bo 1 stycznia 2011 roku. Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości, o nieco wydłużonej zwartej sylwetce, o masywnej i dobrze umięśnionej budowie. Umaszczenie najczęściej spotykane u Owczarka niemieckiego to czarne z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym. A także jednolicie czarne lub szare. Biała maść jest niedopuszczalna. W przypadku Owczarka niemieckiego długowłosego włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający. Głowa proporcjonalna, jej długość wynosi 40% wysokości w kłębie. Stop łagodny, kufa mocna. Nos zawsze czarny. Kończyny przednie Owczarka niemieckiego muszą być owczarek niemiecki długowłosy proste, idealnie równoległe, tylne natomiast trochę odstawione do tyłu, równoległe względem siebie, staw skokowy mocny i wyraźny. Ogon Owczarka niemieckiego powinien sięgać co najmniej stawu skokowego. W ruchu i przy pobudzeniu może być nieco uniesiony, ale nie powyżej linii grzbietu. Oczy średniej wielkości, kształtu migdała, nie wyłupiaste, możliwie jak najciemniejsze. Uszy Owczarka niemieckiego również powinny być średniej wielkości, równoległe wobec siebie, skierowane małżowinami do przodu, stojące, spiczasto zakończone. Uzębienie mocne i pełne (42 zęby: 20 w szczęce, 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy.
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.
Wielkość psa w kłębie: 60-65 cm, natomiast suki 55-60 cm.
Długość tułowia Owczarka niemieckiego jest 10-17% większa od wysokości w kłębie.
Prawa do zdjęć i treści zastrzeżone dla psiahodowla.com